doktorka.cz

02.01.2014 20:19

Žijeme v rychlém světě, kde je mimo jiné třeba rychle sníst rychle ohřátý polotovar, abychom se zase rychle mohli věnovat podstatnějším věcem. Jenomže náš zažívací trakt toto tempo nezvládá. Rychle zhltnuté jídlo plné konzervantů, barviv a ochucovadel končí napůl strávené v tlustém střevě, kde pak hezky pomalu hnije. Tento nezdravý proces nejprve oslabí samotné střevo, postupem času se však může odrazit na celkovém zdravotním stavu.
Pokud jsou střeva v pořádku, probíhá v nich množství procesů, které odbourávají jedovaté plyny, vznikající v průběhu trávení. A zároveň funguje náš imunitní systém, který má z 80% původ ve specifických lymfatických uzlinách nacházejících se právě ve střevech.

Pokud máme střeva oslabená, oslabuje se imunitní systém a tělo se postupně zanáší toxickými zplodinami látkové výměny. Myslíte, že vás se to netýká? Podle dosavadních lékařských zjištění trpí u nás více než třicet procent obyvatel poruchou látkové výměny, způsobenou převahou těch druhů střevních bakterií, které podporují vznik nemocí. Následkem této poruchy nedokáže střevní sliznice dostatečně vstřebávat vitaminy, minerály, ani kyslík. Zároveň se zpomalují procesy, během nichž jsou odbourávány jedovaté a odpadní látky. Organismus postupně intoxikuje sám sebe.

A následky? - ztráta obranyschopnosti, únava, různá kožní onemocnění včetně akné a lupenky, alergie, migrény, revma, vysoký krevní tlak, chudokrevnost?

Podle čeho se pozná, jestli jsou ve střevě toxické látky? K charakteristickým příznakům patří trvale zvýšená únava, chronická rýma, bolesti hlavy, bolesti v kříži, zácpa, páchnoucí dech, tělesný zápach, zvětšené břicho, bolesti sedacího nervu.

Co se s tím dá dělat? Je třeba ozdravit jídelníček, zařadit do programu pravidelný pohyb a hlavně vyčistit zdroj znečištění - tlusté střevo. Dokud na jeho stěnách budou ulpívat zatvrdlé usazeniny, ozdravný proces nebude možné nastartovat. Projímadlo by tu bylo spíš ke škodě, lepší volba je klystýr, ten však dosáhne jen do poslední části tlustého střeva. Opravdu významnou pomoc v tomto směru nabízí:

Colonhydroterapie, která střeva opravdu důkladně propláchne. Proto se přístroji, který je při této metodě používán, říká ?pračka na střeva?.

Přístroj, nazývaný hydrocolon, je velmi významný pokrokem v oblasti ?střevní očisty?. Byl vyvinut pro kosmické lety a časem se z vesmírného programu NASA dostal i do nemocnic a do rukou odborných terapeutů.

Jak procedura na hydrocolonu probíhá? Speciálně zkonstruovaný jednorázový systém s hadičkou z umělé hmoty se v poloze na boku zavede konečníkem cca 10 cm hluboko. Samotný výplach pak pohodlně probíhá vleže na zádech. Do střeva je trubicí vháněna střídavě studená a teplá voda (nestejná teplota ?probouzí? přirozenou peristaltiku) a terapeut přitom pohmatem hledá problematické oblasti, do nichž pak jemnou masáží břicha vodu vede. Voda s nečistotami je pak odváděna, aniž by bylo cítit jakýkoliv zápach, celý systém je totiž uzavřený. Postupně tak střevy projde 25 až 50 litrů vody, je tedy jasné, že takové proprání bude o dost účinnější, než po klystýru, při němž se používá přibližně 2 litrů tekutiny.

Doporučuje se absolvovat terapii skládající se z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů, během níž je vhodné dodržovat lehkou dietu. Pro prevenci je pak vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce.
Výsledky terapie
Hydroterapie jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů. Zároveň aktivuje imunitní systém. Čištění tlustého střeva významně pomáhá při alergiích, a to nejen kožních, je dobrý pomocníkem i při boji s astma. Pulsace teplé vody ve střevě pozitivně ovlivňuje mikrocirkulaci krve v prostatě, děloze, ledvinách a ostatních vnitřních orgánech.

Jaké jsou kontraindikace hydrocolonterapie? Tato terapie se nedoporučuje při vředové kolitidě, Crohnově chorobě nebo divertikulitidě, těžkém srdečním onemocnění, v těhotenství nebo krátce po chirurgickém zákroku v dutině břišní.

MUDr. Romana Zámečníková